Muzaffer Yurttaş I Operatör Doktor


Deve Güreşi Saçmalığı!

Deve Güreşi Saçmalığı!

01 Ocak 1970

Deve Güreşi Saçmalığına Kim Dur Diyecek?

 

Değişik yerlerde deve güreşleri düzenleniyor ve maalesef belediyeler de buna destek veriyor. Nedir bu deve güreşi düzenlemenin amacı? Hayvanlara eziyet, milletin zamanını boşa harcamak, israf... Siyasetçilerin ve belediyelerin de bunlara alet olmasını anlamıyorum. Bu milletin tüm dertleri bitti sıra deve güreşine mi geldi? Gidin bu parayı bir garibana, bir öğrenciye verin. Üç beş insan çıkarları için böyle bir talepte bulunsa bile belediyeler daha önemli işlere, kültüre, kitaba, insana bütçe ayırmalı ve deve güreşi gibi saçmalıklara asla destek vermemelidir.

 

İslam Dini Hayvana Eziyeti Yasaklar!

 

Eski zamanlardan beri hayvanları güreş ettirmek gelenek olarak vardır. Ancak insanlar eğlensin diye, birileri kumar oynasın diye hayvanlara eziyet etmeyi İslam dini gibi bir din caiz görmez. Gerek boğa güreşleri ve gerek horoz dövüşü, deve güreşi; hangi isimle olursa olsun insanlar eğlensin diye hayvanların birbirini kırmasını gerektirecek, hayvanlardan biri ya ölecek ya yaralanacak veyahut da sakatlanacak şeklinde yaptırılan sporlar; adı spor da olsa, güreş de olsa, dövüş de olsa caiz şeyler değildir. Merhamet dini İslam’ı hayvan da olsa birine eziyet için kullanmaya izin verirken göremeyiz.

 

Allah (cc)`ın her şeyi insanlar için yarattığı doğrudur. (K. Bakara (2). 29) Ancak her şeyden, yaratılmış olduğu gaye doğrultusunda ve insanın sağlam fıtratının ihtiyaçlarına göre yararlanmak gerekir. Bozulmuş fıtratların, vahşileşmis, sadistleşmiş, merhamet, haya, adalet duygularını yitirmiş insanların istek ve arzuları bu konuda ölçü olamaz. Kur`ân-ı Kerim bazı hayvanlardan söz ederken, onların yaratılış gayelerine de işaret ettiği olur. Binme, etinden, sütünden ve ziynet oluşundan yararlanma, öğretilip âvda kullanma..Nahl (16) 8; Yaşın (36) 71; Maide (5) 4) gibi. Bunların her birerleri fıtratı sağlam insanın ihtiyaçlarıdır. Köpeğin etinden yararlanılamayacağı gibi, koç da boyunduruğa vurulmaz, kirpi ile top oynanmaz...

 

İbn Abbas`in naklettiğine göre: "Rasûlüllah Efendimiz (sav) hayvanları birbirine kışkırtmayı yasaklamıştır". Hiç bir fayda söz konusu değilken bir canlının canını acıtmak ve abesle iştigal etmektir. Horoz, deve, boğa, köpek, koç vb. hayvanları dövüştürme hep bu yasak içerisinde yer alır. Bunlar bir para kazanma aracı haline getirilirse elde edilen gelir helâl olmaz. Dövüşün sonucuna göre tarafların şart koşacağı meblağ kumar olmuş olur.

 

Tarım ve Orman Bakanımıza Çağrı!

 

Deveye sormuşlar "boynun neden eğri" diye. "artık başka sorularla gündeme gelmek istiyorum" demiş. Sayın bakanımız Bekir Pakdemirli’ye buradan çağrıda bulunuyorum. Böyle gayri insani deve güreşi, horoz döğüşü gibi lüzumsuz işlerle ilgili önlemlerin alınmasını arz ve talep ediyoruz. 

 

Çok Güzel Hareketler Bunlar:

 

1)Ensar Muhacir Kardeşliği: Hafta sonunda Manisa İHH Şubesi tarafından düzenlenen mülteci çocuklar ve öğrencilerle sabah kahvaltısında buluştuk. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İHH nın birlikte yürüttüğü proje gerçekten takdire şayan bir çalışma olmuş. Her sivil toplum kuruluşu keşke bu konulara eğilse ve bunları dert edinse ne güzel olur.

 

2)Ashabı Kehf Mağarası Alaşehir’de mi? Eğiti Bir Sen tarafından düzenlenen “28 Şubattan 15 Temmuza Darbeler Gerçeği” konulu konferans için davet edilen gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’ı Manisa Tarihi Bedesten’de dinledik. Emeği geçenlere teşekkürler. Pazar sabahı Eğitim Bir Sen Başkanı ve Abdurrahman Bey ile birlikte Alaşehir’i ziyaret ettik. Tarihi yerleri ziyaret ettik. Saint Jean Kilisesi kalıntıları ve Toptepe’yi gezdik. Ardından Kozluca Köyü yakınlarında bulunan ve Büyülü Mağara diye isimlendirilen mağaranın olduğu yere gittik. Bir rivayete göre Alaşehir (Pledelphia) Hristiyanlığın önemli kentlerinden birisidir ve Ashabı Kehf buradaki mağarada yaşamıştır. Bu konuda araştırmacılara büyük görev düşüyor. Biz burada tarihe bir not düşmekle görevliyiz.


Yukarı