Muzaffer Yurttaş I Operatör Doktor


Durun Kalabalıklar Bu Cadde Çıkmaz Sokak!

Durun Kalabalıklar Bu Cadde Çıkmaz Sokak!

01 Ocak 1970

Durun Kalabalıklar Bu Cadde Çıkmaz Sokak!

 

İyi ve huzurlu hayatın tanımı herkese göre farklı olacaktır. Başkalarına faydalı olmayı esas alan bir hayat anlayışı yaşamdan lezzet almamızı sağlayacaktır. Amacı, kalıcı eserler bırakmak ve dünyayı yaşanılır bir hale getirmek için çırpınan herkes iyi ve huzurlu bir hayat sürmüş demektir.

 

Memleket meselelerini dert edinen, tarihine sahip çıkan, çevreye duyarlı yaşayan her insan bence iyi yaşayan ve faydalı insandır. Helal kazanmayı, işini en iyi yapmayı hedeflemek bu yolda atılacak ilk adım olmalıdır. Önce kendi içinde, sonra hanesinde, sonra sokağında, yaşadığı ilçede ve ilde huzuru sağlamak için çırpınan, nemelazım fikrinden uzak duran insanların sayısı arttıkça o şehirler ve beldeler daha mutlu ve huzurlu olacaktır.

 

Çevremize baktığımızda kimin huzura dinamit koyduğunu, kimin mutluluğa davetiye çıkardığını kolaylıkla görebiliriz. Kişilerin söylemlerinden, davranışlarından, yazdıklarında, attığı adımlardan nasıl bir amacının olduğunu tahmin edebiliriz. Adalet, saygı ve hoşgörü ortamına katkıda bulunanlar olduğu gibi dedikodu, gıybet, hakaret ve iftirayı meslek haline getirenler de maalesef bu hayatın bir gerçeği. Herkes bu tür fitne ve fesat yuvalarından, dedikodu merkezlerinden, bozguncu tayfadan şikayetçi ama bu konuda nedense bir söz söyleyen, bir adım atan yok.

 

Hayatı ve dünyayı yaşanılır hale getirmek hepimizin görevi. Çoğu mesele aslında maddi bir kaynak gerektirmiyor. “Büyük şey yoktur, küçük şeyleri büyük bir aşkla ve şevkle yapmak vardır” Toplumun yararına, insanlığın faydasına yapılacak en küçük bir işi bile aşkla ve şevkle yapan insanların sayısını artırmamız gerekiyor.

 

Hepimiz iyi bir hikaye anlatmak için yaşıyoruz. Dünyayı yaşanılır hale getirmek mümkünken hiç durmadan kirletmek, hayatı aşkla yaşamak mümkünken çekilmez hale getirmek kime yarıyor? Yapmak mümkünken yıkmak kimin işine geliyor? Barış ve kardeşlik mümkünken terör ve savaşlar kimlere yarıyor? Tertemiz bir dünya oluşturmak imkanı varken kirletmek niye?

 

Hep birlikte mutlu olmaya, barış içinde yaşamaya ihtiyacımız var. Adalete, sevgiye, kardeşliğe adım atmak hepimizin amacı. Yaklaşan Ramazan ayı hürmetine, çocuklarımız ve geleceğimiz adına, insanlık namına gelin küçük bir adım atalım. Sevgi tohumlarını ekelim, saygıyı ve hoşgörüyü hakim kılalım. “Durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak” diyelim ve huzura bir yol açalım. Doğruya ve güzele doğru bir başlangıç yapalım. En büyük yolculuklar bile küçük bir adımla başlar. Bir iyilik yapmakla başlayalım işe. Bir yetime el uzatarak adım atalım huzura. Bir mazlumu sevindirerek çıkalım yola. Bir kötülüğe engel olarak tırmanalım huzura.

 

Sevgi ve muhabbetle kalın!

 


Yukarı