Muzaffer Yurttaş I Operatör Doktor


Kenevir Üretecek İllerin İçinde Manisa Neden Yok?

Kenevir Üretecek İllerin İçinde Manisa Neden Yok?

01 Ocak 1970

Kenevir üretimi, Türkiye’nin 19 ilinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izin alınması koşuluyla üretilebilecek. Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum,İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu,Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek.

 

İhtiyaç hallerinde yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak için Bakanlık yetkili kılındı. Bu kapsamda, Bakanlık yeni yetiştiricilik bölgeleri ihdas edebileceği gibi mevcut yetiştirme bölgelerini de iptal edebilecek.

 

Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak.

 

Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihlerinde yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine başvuracak. Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler, kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle yükümlü kılındı.

 

Kenevirin Muhteşem Yararları !

 

Dört ayda yetişen bir dönümlük kenevir bitkisi, yirmi beş dönümlük  ağacın sağladığı oksijeni sağlıyor. Kenevirler 8 kez kağıda dönüştürülebilirken,  ağaç 3 kere dönüştürülebiliyor. Bir dönümlük kenevirden 4 dönüm ağaca eş kağıt  üretilebiliyor. Radyasyon temizleyici etkisi bulunan kenevir, bataklıkların  kurutulmasında da etkili oluyor.

 

Kenevirle yapılan sabun ve kozmetik ürünleri suyu kirletmediğinden  doğa dostu olarak biliniyor. Plastik ürünlerin tamamı kenevirden üretilebilirken,  bu şekilde imal edilen plastik doğada daha kolay çözünüyor.

 

İlaç sektörü için yüksek verime sahip bir ham madde olan kenevir, ağrı  kesici etkiye sahip olduğundan glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım,  mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde  kullanılıyor. Kenevirde omega 3, omega 6 ve omega 9 bulunuyor. Bitki, potasyum,  magnezyum, bakır, folat, B6 vitamini ve E vitamini olmak üzere vitamin ve  mineraller de içeriyor.

 

 

Kenevirin Kullanım Alanları: 

 

İlaç yapımı, kağıt yapımı, bio dizel yakıt üretimi, kumaş imalatı, otomotiv sektörü, bina yalıtımında, kozmetik ve sabun yapımında kullanılıyor. Biyokütle yoluyla enerji üretimi,  kenevir yağı, gıda ve yem, kağıt sanayisi, banknot ve sigara kağıdı, çay poşeti  gibi pek çok alanda kullanılabiliyor.

 

Her Yerde Yetiştirilebiliyor ! 

 

Çok az suya ihtiyaç duyan kenevir, kendisini böceklerden koruyabilen  bir bitki olduğu için üretiminde tarım ilacı kullanılması gerekmiyor.

 

Türkiye'de tarım  alanlarının yüzde 15'ine kenevir ekilmesi durumunda yılda 31,5 milyon ton  biyodizel üretilebileceği öngörülüyor. Endüstriyel kenevir üretiminin  artırılmasıyla et üretim maliyetinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan ve ham  maddesinin büyük bir kısmı ithal olan yem giderinin düşeceği tahmin ediliyor.

 

Dünyada Kenevir Üretimi ! 

 

Dünyada 36 ülkede yapılan endüstriyel kenevir üretimi ABD'nin 38  eyaletinde serbest iken İsrail ve Almanya gibi ülkelerde de birçok sektörde  kenevir ürünleri üzerine Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor. ABD, AB, Kanada kenevir üretimini ve kısmi tıbbi ürünlerinin kullanımını yasallaştıran ülkelerin öncüleri arasında. Rusya'da Aralık ayında tıbbi kenevir yasallaştı. Hollanda, Fransa ekim alanlarını artırdı. Çin de sürekli artırıyor. Yunanistan'da 2018'de 30 bin dekar ekim yapıldığı biliniyor. Bulgaristan'da 60 bin dekar ekim yapıldı.

 

Manisa tarımın başkenti olabilecek konumda bir il. İlk açıklanan listede Manisa’nın olmaması üzücü. Ancak yeni ekim alanlarını belirlemek bakanlığın yetkisinde. Manisalı bir Tarım Bakanımız var. Eğer İlimizin tarım elçileri, ziraat odası ve ticaret borsası başkanları, il tarım müdürümüz bu konuda çalışmalarını yapar, dosyalarını hazırlar, sanayicimiz kenevirden elde edilecek ürünler konusunda sanayi alt yapısını hazır hale getirirse ben inanıyorum ki Manisa’mız kenevir üretecek iller arasına girecektir.


Yukarı