Muzaffer Yurttaş I Operatör Doktor


Son Dönemin Moda Sözcükleri!

Son Dönemin Moda Sözcükleri!

01 Ocak 1970

Son Dönemin En Moda Sözcükleri!

 

İttifak: Önce genel seçimlerde yapıldı. Yerel seçimlerde yasalara uygun olmadığı söylendi, sonra fayda sağlayacağı düşünülerek tekrar gündeme alındı. Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı olarak iki kutup oluştu. Bu birleşmenin sonuçları sandıkta görülecek. Şimdiden kesin bir sonuç üzerinde konuşmak mümkün değil. Ama sistem ittifakları zorunlu kılıyor.

 

Tanzim SatışMarket ve pazarlarda meyve ve sebzelerin fiyatlarının artması sonucu tekrar dilimize giren bir yöntem. Siyaset sahnesinin en çok kullandığı kelimelerden biri. Muhalefet eleştirirken, hükümet fiyatların düşürülmesi için geçici bir yöntem olarak görüyor.

 

Poşet: Çevre duyarlılığı gerekçesi ile marketlerde poşetler ücretli hale getirildi. En çok tartışılan konuların başında geliyor. Çevre konusunda daha yapılması gereken çok şey var. Plastik su petleri, tarım ilaçlarının kutuları vb pek çok konuda düzenlemeler ya da geri dönüşüm çalışmaları ivedilikle başlatılmalıdır.

 

Vefa: Koltuk hevesi yüzünden artık pek kullanılmayan bir kelime. Ama milletimiz vefa sözcüğünü asla unutmaz. Vefalı ile vefasızı insanımız çok iyi ayırt eder. Aday adayı olup da aday gösterilmeyenlerin bu kelimeyi nasıl telaffuz edeceklerini merak etmiyor değiliz.

 

Ekonomi: Bilen bilmeyen herkesin yorum yaptığı alanların başında geliyor. Tüm dünyanın ve Türkiye’nin en çok önem verdiği konulardan birisi olmaya devam ediyor. Yatırım, istihdam ve iş imkanları ile yakından ilgili. Mutlaka üzerinde ciddiyetle durulması ve rayına konulması gereken birinci mesele.

 

Çok Güzel Hareketler Bunlar; 

 

1)Hamsi Festivali: 17 Şubat 2019 Pazar günü Manisa’da Trabzonlular Derneği tarafından Hamsi Festivali düzenlendi. İlimizde her yıl bu programa katılmaya gayret ediyorum. Başta dernek Başkanı sayın Mustafa Kazaz ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hava güzeldi, ortam güzeldi, horon ve hamsi güzeldi, çaylar da tavşan kanıydı.

 

2)Tahta Seccade: Geçtiğimiz günlerde bir yolculuk esnasında namaz kılacak bir yer ararken yolda bir çeşme başında durdum. Kaynak Çeşme’sinin yanındaki ağaçta asılı bir tahta seccade vardı. Yolcuların namaz kılabileceği güzel bir seccade yapmışlar ve ağaca asmışlar. Ne güzel bir hizmet. Yapanlardan Allah razı olsun. Umarım bu birilerine güzel örnek olur. Bizim atalarımız ağaçlara kuş evleri, yollara hayvanların su içmesi için taşların üzerine oyuklar, insanların su ihtiyacı için sebiller yapmışlar. İşte bunları çoğaltmak ve kötülüğün, zulmün kol gezdiği şu dünyada biraz olsun ümitlenebileceğimiz, kalbimizin ferahlayabileceği güzel işler yapmak da mümkün diyebileceğimiz alkışlanacak muhteşemlikte işler.

 

3.Alaşehir Organize Sera Bölgesi: Alaşehir İlçe sınırları içerisinde çok sayıda jeotermal sondaj var. Çıkartılan sıcak su elektrik üretiminde kullanılıyor. Şimdi bu bölgede Organize Sera Bölgesi kuruluyor. Son dönemde sebzelerde yaşanan fiyat artışı da dikkate alınırsa sera bölgelerinin artırılması ve desteklenmesi gerektiği ortadadır. Alaşehir ilçemiz ve ülkemiz için bu projeyi çok güzel hareketler bünyesinde alkışlıyoruz.

 

Hafta sonunda görüşğüm, kendisini takdir ettiğim Soma Belediye Başkanımız Ali Tulup bey Soma Organize Sanayi Bölgesinde ilerleme kaydettiklerini ve hedefe adım adım yaklaştıklarını belirtti. Bu haber sevindirici bir gelişme. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

4.Manisa Evi Projesi: Şehzadeler Belediyesi tarafından restore edilerek bitirilme aşamasında olan Manisa Evi Projesini önemsiyorum. Daha önce açılışı yapılan Kurşunlu Han restorasyonunu takdir ettik. Şimdi sayın başkandan Yiğitbaş Veli türbesinin olduğu yeri hak ettiği şekilde restore etmesini bekliyoruz. 

 

Görülmesi Gereken Yer: Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı Kargınışıklar Mahallesi'nde sert iklim yapısı ve sarp arazisi nedeniyle ahşap ve kerpiç kullanılarak birbirine geçmeli şeklinde kurulan yapı görenlerin ilgisini çekiyor. Nepal'i andıran evler foto safari tutkunlarının uğrak yeri haline geldi.

 


Yukarı