Muzaffer Yurttaş I Operatör Doktor


Yaşlılar Tecrübe Dolu Bilgelerdir!

Yaşlılar Tecrübe Dolu Bilgelerdir!

01 Ocak 1970

Yaşlılara hak ettikleri değerin ve saygının gösterilmesi gerekir. Bu amaçla sık sık onları ziyaret etmeliyiz. Yaşlılık dönemi, herkes tarafından saygı ve itibar görmenin arzu edildiği, minnet ve şükran duygularının en üst seviyede beklendiği hassas bir evredir. Onların toplum ile bütünleşmelerini ve yaşama bağlı kalmalarını sağlamak, ömrünün büyük bir kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş bu insanlara şükran ifadesi olacaktır.

Yaşlılık, geçmişin muhasebesinin yapıldığı, tecrübe ve birikimlerin yeni kuşaklara aktarıldığı, anılarla yaşanılan bereketli bir dönemdir. Gençler ümitleriyle, ihtiyarlar hayal ve hatıralarıyla yaşarlar. Her yaşın bir güzelliği olduğu gibi yaşlılıkta hayatın en güzel yanıdır.

Yaşlanmak demek hayattan kopmak, ölümü beklemek demek değildir. İnsan ömründe her yaşın kendine göre bir güzelliği vardır. Yaşlılarımızdan genç nesillerimizin elbette öğreneceği çok şeyler vardır. Onların hayat tecrübelerine paha biçilemez. Bir toplumda gençlerle yaşlılar arasındaki iletişim ve gönül köprüsü ne kadar sağlam olursa o toplumun geleceği de o kadar aydınlık ve güzel olur diye düşünüyorum.

Kıymetli büyüklerimizin yaşama sevinçlerini kaybetmeden, sağlıkla huzur içinde yaşamalarına katkı sağlamak, sevgi ve saygıda kusur etmeden gönüllerini hoşnut tutmak, hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin insani sorumluluğudur. Onları huzurevlerinde değil yanımızda, çocuklarımızla ve gençlerimizle birlikte büyük bir ailenin bir bileni olarak yaşatmalıyız.

Çabamız yaşlılığı bir çile ve sıkıntı dönemi olmaktan çıkarılıp, gerçekten herkes için bir ikinci bahar olması içindir. Yaşlısıyla, genciyle, erkeğiyle, kadınıyla huzur içinde yaşayan, saygılı ve hoşgörülü bir toplum oluşturmaktır. Eli öpülesi tüm büyüklerimin ellerinden öpüyorum, huzur içinde, aileleriyle birlikte sağlıklı ömürler diliyorum.            

                                    Dr. Muzaffer Yurttaş


Yukarı