Beyni Beslemenin Yolları!

  • blog-image 1

Beyin İçin Gerekli Olan ve Beyni Çalıştıran Gıdalar

Beyninizi eğitmek ve çalıştırmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Şeker ve unlu gıdalardan uzak durup beynimizi ve sağğımızı koruyacak besinler tüketmemiz gerekir. Beyin sağğı için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de beynimizi çalıştıran gıdalar yemektir.

1)Hindistan cevizi yağı: Pek çok faydası ve avantajı vardır. Diğer yağlara oranla yüksek ısı toleransı vardır. Hindistan cevizi yağı karaciğer ve beyin için ideal bir yağdır.

2)Zerdeçal kökü: Beyin fonksiyonlarını azaltan nöron iltihabı gibi bozukluklarına karşı anti oksidasyon görevi görmektedir. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

3)Yaban mersini: Beyin sağğı için yüksek anti oksidasyon görevi yapmaktadır. Ayrıca flavonoidler hafızanın geliştirilmesi için beyni çalıştırma özelliği vardır. Yaban mersini yoğurt, meyve salatası yaparak yada aparatif olarak yenilebilir.

4)Brokoli: Muhakeme, hatırlama gibi hayal gücünü canlandırma, yeni kelimeler öğrenme yararları görülmüştür. Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Hafif kavrulmuş, yada buğulanmış olarak, ayrıca çiğ salata olarak da tüketilebilir.

5)Yeşil çay: Yeşil çay antioksidandır. Ancak yapılan son araştırmalara göre beynin çalışma işlevini artırdığını göstermektedir. 1.2 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır, ayrıca çayınızı yeşil nane ile birlikte tüketebilirsiniz.

6)Karabiber: En çok kullanılan baharattır. Mutfakların olmazsa olmazıdır. İçindeki bileşimler beyin ve ruh sağğı düzenleyici dopamin ve serotanin hormonunun üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum akışını kontrol etmeye yardımcı olur. Tohum şeklinde alıp kendiniz öğütürseniz daha çok faydası olur.


Yukar