İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii

  • blog-image 1

İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii 

 

Hafta sonu bir eğitim semineri için İstanbul’da bulundum. Bu vesile ile uzun süredir merak ettiğim yeni dönem eserlerinden birini görmek istedim. Ataşehir Mimar Sinan Camii’ni gezip malumat aldım. İnşallah diğer ziyaretimde Çamlıca Camiini gezip ibadet etme fırsatı nasip olur diye hayal ediyorum. Her İstanbul’a gittiğimde bir tarihi eserimizi ya da İstanbul için önemli bir yeri gezip o konuda araştırmalar yapmak benim için önemli bir hobi.

 

Ataşehir Mimar Sinan Camii birbirinin tekrarı olmadan İslâm Medeniyeti’nde dinî mimarînin zirvesini teşkîl eden Osmanlı Türk mimarî uslûbunda olup altıgen şeması ile mekanda vahdeti ifade eden, klasik mimaride tam olarak işlenmemiş, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli ve altı ayaklı, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Osmanlı uslûbunu mezceden bir yapıdır. Bu suretle kültürümüzün gelenek zincirine orijinal yeni bir halka ilâve edilmiş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

 

Ataşehir Mimar Sinan Camii’nin Projesi Mimar Hilmi Şenalp tarafından hazırlanmıştır. Mimar Sinan Camii’nin yapımına Ataşehir’de 2010 yılı Temmuz ayında başlanmış ve Mimar Sinan’ın anısına yaptırılmıştır. Cami’nin toplam inşaat alanı 36758 m² olup, yaklaşık 12.000 kişinin bir arada ibadet edebileceği İstanbul’un en büyük camilerinden biridir.

 

Osmanlı – Türk mimarisi tarzında klasik Osmanlı eserlerinden esinlenerek günümüz inşaat teknolojisinden yaralanılarak yapılan Cami’de gelenek ve teknoloji bir araya getirilmiştir. Tasarımın genelinde ve detaylarda geleneksel mimari unsurların tasarım özelliklerine bağlı kalınarak, orijinal yeni halkalar ilavesiyle, altı yarım kubbeli, merkezi planlı telif bir eser ortaya koyulmuştur.

 

Açıklama: Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Caminin ana kubbe yüksekliği 42, çapı 27 metre olarak inşaa edilmiştir. Camide 72 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört adet minare bulunmaktadır. Caminin çevre yolu cephesindeki silüetinin bozulmaması için geoduvar teknolojisiyle istinat duvarları inşa edilmiştir.

 

Caminin dış duvarında Mimar Sinan için Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınmış bir kitabe dikkati çekmektedir. İstanbul Anadolu yakasında Çevre Yolu üzerinde bulunan bu muhteşem eseri görmenizi temenni ederim.

 

                                                                                     Dr. Muzaffer Yurttaş 


Yukar