Manisa Tıp Tarihi Müzesinin Tanıtılması

  • blog-image 1

Sultan Camiinin bahçesinde bulunan ve Celal Bayar Üniversitesi tarafından kullanılan Manisa Tıp Tarihi müzesini öncelikle her Manisalı'nın gelip görmesi ve öğrenmesi gerekir. Ayrıca yolu Manisa'ya düşen her kişinin görmesi ve uğraması gereken bir yer. Tıp Fakültesi okuyanların Tıp Tarihi Derslerine ilave olarak burayı gezmesi elzemdir.

Bu yapı, Sultan Parkı içerisinde halk tarafından “Mesir Camii” olarak bilinen Sultan Cami'nin kuzey batısında yer almaktadır. Müze'ye giriş ücretsizdir. Bir gün çocuklarınızı ve yakınlarınızı da alın ve burayı gezdirin derim. Çok şey kazanacaksınız.

Darüşşifa kitabesine göre, H.946/M. 1539-1540 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından annesi adına yaptırılmıştır. Külliyenin mimarı Acem Ali, Darüş-Şifanın’da planlayıcısı olmalıdır. Fakat Acem Ali darüşşifayı tamamlayamadan ölmüştür. Külliyenin onarım gördüğü tarihlerde darüşşifanın da onarılmış olması mümkündür. 1922 Yunan İşgalinde yakılan yapı, 1962-1963 lerde restore edilmiştir. Daha sonra uzun bir süre boş kalan yapı 1996 yılında Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsis edilmiş ve 30 Kasım 2013 günü Celal Bayar Üniversitesi tarafından Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.  

Müze tıbbi aletlerin gösterildiği ve hastalıklara karşı tedavi yöntemlerin canlandırıldığı, balmumu heykellerinin bulunduğu odalardan ve açık alanda sergilenen yazma eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca müzede Manisa denildiğinde ilk akla gelen "Mesir Macunu" yapımı, içeriği ve hazırlanışına yönelik bilgiler de bulunmaktadır. Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle yürütülen "500 yıllık Şifahane Tıp Tarihi Müzesi ile Hayat Buluyor" projesi kapsamında Şifahane, "Tıp Tarihi Müzesi" olarak açılmış ve sorumluluğunu  CBÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Yeşil yürütüyor. İşini severek yapan,  işinin ehli bir gönüllü. 

Manisa Tıp Tarihi Müzesi’nde dönemin meşguliyet terapisi, göz ameliyatı, dağlama, ilaç yapım yöntemleri ve mesir macunu yapımı anlatılıyor. Osmanlı döneminde kullanılan tıbbi aletler, 500 yıllık şifa kapları sergileniyor. Ayrıca Manisa'da yaşamış Cumhuriyet dönemi doktorlarından  ve Şevketi Bostan Bitkisinden Lityazol Cemil ilacını (İlk yerli ruhsatlı ilaçlardan)  imal eden Dr. Cemil Şener'in de canlandırma odasında balmumu heykeliyle hayatı ve yaptıkları anlatılıyor.

Bu müzeyi daha iyi tanıtmalıyız. Ayrıca bu müzenin bahçesinde Tıbbı Nebevi, doğal sağlık, müzikle tedavi, bitkilerle tedavi, Osmanlı’nın sağlık sırları gibi konuların halkımıza ve öğrencilere anlatılması için uygun bir mekan olduğunu düşünüyorum. Üniversitemizin değerli rektörü ve müzenin sorumlusu Ahmet Bey’e bu konuda çağrıda bulunuyorum. Müzeyi daha aktif ve fonksiyonel hale getirmek mümkün. Sizlerin bunu başaracağına inanıyorum. Yazımı Kanuninin şu sözleri ile tamamlamak istiyorum: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”  

                                    Dr. Muzaffer Yurttaş

 


Yukar