Okuma Aşkı Bizimkisi!

  • blog-image 1

Geçtiğimiz hafta Bursa’nın tarihi ve turistik yerlerini, camilerini, hanlarını, padişah ve evliyaların kabirlerini ziyaret etme fırsatım oldu. Gerçekten her gittiğimde Bursa’da, Yeşil Türbede, Emir Sultan’da, Tophane’de ve özellikle Ulucami ve çevresindeki hanlarda ayrı bir güzellik ve manevi ortam buldum. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün restorasyonların pek çoğunu tamamladığını, milletin ziyaretine en uygun hale getirildiğini gördüm. Emeği geçenleri tebrik ediyorum, diğer illerimizde de aynı çalışmaların bir an önce yapılmasını umut ediyorum. Manisa’mızın bu bakımdan yeniden ele alınması ve çalışmaların yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

 

Bursa’da Avrupa’nın en büyük kitap evi diye nitelendirilen ve 5 bin metrekare alanda yapılan kitap sarayını gezme fırsatım oldu. Ülkemizde pek çok yeni kitap ve dergi basılıyor. Her geçen gün baskı sayıları artıyor. Ama okuma oranları ne durumda? Okuma alışkanlığı ve kitaba ayrılan bütçe ne kadar? Bu soruların cevapları, pek iç açıcı değil.

 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada.

 

İK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar.

 

Kitap Endüstrisi Hızla Büyüyor! 

 

Buna karşın, Türkiye’de kitap endüstrisi hızla büyüyor. Türkiye, 2 milyar 100 milyon doları aşan hacmiyle dünya sıralamasında 11'inci en büyük kitap cirosuna sahip ülke. Türkiye’de yıllık baskı sayısının 660 milyonu aşş görünüyor.

 

Medeniyetimiz, inancımız okumayı, öğrenmeyi teşvik ve talep ediyorsa da gelin görün ki bizim bu durumu iyileştirmemiz lazım. Hükümetimiz döneminde Türkiye’de kişi başına basılan kitap sayısında çok ciddi bir artış var. Son 10 yılda kişi başına basılan kitap sayısı 4’ten 8’e çıkmış. Hakikaten yoğun bir çaba var.

 

Ancak, bu üretimin önemli bir kısmı, devletin okullarda ücretsiz olarak dağıttığı eğitimle ilgili kitaplar. Sınavlara hazırlık kitapları ve yardımcı kitaplar da bu kategoride önemli yer tutuyor.

 

Hangi Tür Kitaplar Okunuyor? 

 

Türkiye’deki okurların hangi kitapları okuduğuna bir bakalım. Bu verilere göre, eğitimle ilgili yayınların oranı yüzde 63. Yetişkin inceleme, araştırma kitaplarının payı yüzde 15. Bunu, yüzde 8’le çocuk ve gençlik kitapları, yüzde 7’yle inanç kitapları takip ediyor. Yetişkin edebiyat ve sanat kitaplarının oranı ise, yüzde 4.

 

Kitap okuyanların yüzde 65'i aşk, yüzde 24'ü siyasi, yüzde 13'ü düşünce, yüzde 7'si kişisel gelişim kitapları okuyor

 

Kitap Hediye Ediyor muyuz? 

 

UNESCO'ya göre Türkiye, birkaç yıl önce çocuklara kitap hediye etme konusunda 180 ülke arasında 140'ıncı sıradaydı. Yayıncılar ve yazarlar, son yıllarda çocuk kitaplarının satışındaki payda önemli yükselişlere dikkat çekiyor.

 

 

En çok kitap düşkünü Finlandiya ve Polonya'da!

 

Finlandiya halkının yüzde 16.8'i birincil cültürel aktivite olarak kitap okumayı tercih ediyor.

Finlandiyayı sırasıyla yüzde 16.4'lük bir oranla Polonya, yüzde 15.0'lık bir oranla Estonya ve 11.9'luk oranlarıyla Yunanistan ve Lüksemburg takip ediyor.

 

Avrupa İstatistik kurumu Eurostat'ın Dünya Kitap Günü dolayısıyla yayınladığı verilere göre Türkiye Avrupa'da ortalama 7 dakika ayırırken, televizyon izlemeye ise 6 saat, internete bağlanmaya ise 3 saat ayırıyoruz.

 

En Çok Kitap Okuyan Ülke Hangisi?

 

Haftalık kitap okuma oranlarını ele aldığımız listede ilk sırada haftada 10 saat 42 dakika kitap okuma saatiyle Hindistan yer alıyor. İkinci sırada 9 saat 24 dakika ile Tayland, üçüncü sırada ise Çin yer alıyor. Türkiye’de haftalık kitap okuma saati ortalaması ise 5 saat 54 dakika. Türkiye bu sayı ile en yüksek kitap okuma oranı listesinin 18. sırasında bulunuyor.

 

Hindistan: Ortalama bir Hintli haftada 10-11 saat arası kitap okuyor.

Yıllardır kitap okuma oranında zirveyi kimseciklere bırakmayan Hintliler ekonomik ve bilimsel anlamda bunun karşılığını almışlar diyebiliriz. Bugün Dünya’nın en büyük markalarında çalışan mühendis ve yöneticiler genelde Hindistan kökenlidir. İki binden fazla üniversitenin bulunduğu ülkeden onlarca ünlü matematikçi çıkmış ve yüzlerce yeni formül ve teorem üretilmiştir. Nobel ödüllerine bakıldığında da Hindistan’ın okuma oranının bilim seviyesini etkilediği oldukça net biçimde görülebilir.

 

Çin: Ortalama bir Çinli haftada 10 saate yakın kitap okumaktadır. Bilime yaptığı yatırımlar, girişimcileri desteklemesiyle sanayi anlamında büyüme yakalayan ve markalar yaratmaya başlayan Çin,büyümesini ve gelişmesini yalnızca bunlara borçlu değil. Nitelikli iş gücünün de bu gelişimde büyük bir paya sahip olduğu göze çarpıyor.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti: Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olan Güney Afrika Cumhuriyeti kitap okuma oranı ve okuma süresi açısından da Afrika ülkelerine fark atıyor. Haftalık 6 saat 30 dakikalık okuma süresiyle Dünya ortalamasına oldukça yakın. 

 

Türkiye: Ülkemizde yetişkin bir bireyin haftalık kitap okumaya ayırdığı süre 5 saatin biraz üzerinde. Dünya ortalamasının altında kalmak ve listede ortalarda bir yer bulmak bizler için oldukça üzücü bir durum. Gelecek kuşakların bu durumu tersine çevirebileceğini umuyoruz.

 

Japonya: Listede en üstlerde yer alması beklenen Japonya ise bizi şaşırtıyor. Çalışkanlığıyla bilinen Japonlar haftada yalnızca 4 saatini kitap okumaya ayırıyor. Kitap okuma oranı ve gelişmişlik seviyesi karşılaştırıldığında aykırı olan tek ülke desek abartmış olmayız. Peki bu durumun sebebi nedir? Erken yaşta teknolojiyle tanışan Japon gençleri kitap okumayı sevmiyor. Araştırmalarını internet üzerinden yapan, dijital teknolojiye fazlasıyla adapte olan gençlik okuyor ancak kitap okumuyor.

 

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin;

 

1)Ebeveynler Örnek Olmalıdır: Ebeveynin kitaptan aldığı haz ve duyduğu neşe çocuğuna bulaşacaktır. Kitap sevgisini aşılamak için kitap alışverişlerini birlikte yapmak, çocuğa ait bir kütüphane oluşturmak, kitaptaki öyküler üzerine sohbet etmek, birlikte kitap okuma saatleri yapmak çok önemli. Unutmayın ki çocukların karakterlerinin şekilleneceği yaşlarda örnek alacakları ilk kişiler onlara en yakın mesafede duran anne babalarıdır

 

2)Televizyon ve Bilgisayarı Bazen Kapatmayı Bilmek: Çocuklar rol model olarak anne-babalarını örnek alır, ama siztelevizyon seyretmek, telefonunuzla ilgilenmek gibi başka şeylerle uğraşıyorsanız, çocuklar da aynısını yapar. Eğer hakikaten okumasını istiyorsanız, iyi bir insan olması için, bu dünyayı anlaması için kitap en önemli araçlardan biri. Ancak, bu alışkanlığı kazandırmanız için önce kendinizin okuması lazım.

 

3)Masanızda, Aracınızda, Çantanızda Kitap Bulundurun: Etrafta hiç kitabın olmadığı bir yerdeyseniz, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulundurun. Gazete, dergi, roman; herhangi bir şey.

 

4)Kitap Okumak İçin Rutin Zamanınız Olsun: Ne okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 15 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 15 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 15 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin. Zamanla 15 dakikayı günde 20-30 dakikaya çıkarın.

 

5)Okuduğunuz Kitabı Sosyal Medyada Paylaşın: İnsanlarla paylaşmak sizi motive edebilir. Örneğin Facebook durumunuzu ‘kitap okuyor’ olarak değiştirebilir, okuduğunuz roman hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Yediğiniz yemeği, pikniği paylaşğınız kadar örnek olması için okuduğunuz kitabı ve dergiyi de paylaşın.

 

6)Kitap Konusunda Danışman Kişilerden Destek Alın: Kitap ekleri bu konuda size yardımcı olabilir. Güvendiğiniz isimlerin önerdiği kitapları takip edin. İlginizi çekebilecek konuları işleyen romanları bir kenara not edin. Kendinize ‘okuma listeleri’ oluşturun. Bu listeye sadık kalın.


Yukar